Radyo Kontrollü Modelcilik ve AMUK

 

Güngör Arel

Yazar: Güngör Arel, (Y. Mühendis - İTÜ, İnşaat Fak. 1957)


Giriş

1945 yılından bugüne kadar modelcilik hayatımda görüp duyduklarımı ve yaşadıklarımı, ANKARA MODEL UÇAK KULÜBÜ'nün kuruluş ve faaliyetlerini anlatan, aşağıda takdim ettiğim yazı, tamamen hafızama dayanılarak hazırlanmıştır. Bu nedenle oluşan eksik ve hatalardan peşinen özür dilerim. Hatırlayamadığım için oluşan eksik ve yanlışları değerli modelci arkadaşlarım tarafıma (Bu E-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. veya 0532 343 32 40 telefonla) bildirirlerse bu yazıyı düzeltir, geliştirir ve güncelleyebiliriz.

Serbest Uçuş Modelli Yıllar

Kendimi bildim bileli uçaklara olan merakım ilkokul son sınıfta (Ankara Keçiören İlkokulu, 1945) bir Türk Hava Kurumu öğretmeni tarafından açılan kursta ilk defa model uçak ile tanışmam ile uçan modellere de geçti. Kursta grup halinde çıta gövdeli pervaneli serbest uçuş modeli inşa edildi. Daha doğrusu inşa edilmeye çalışıldı. O devirde balsa ağacı adlı malzeme tanınmadığı için, tüm ahşap malzeme ıhlamur ve kavak ağacından ibaret idi. Çalışılması son derece zor olan bu malzemeler, zannederim yakın zamana kadar THK'nın kurslarında ve kitlerinde kullanılmıştır.

O yaşta kursta çalışan biz öğrenciler, hazırlayabildiğimizin birkaç katı malzeme ziyan edip, sonunda öğretmenimizin büyük çapta yardımları ile birkaç model hazırlamıştık. Bu modellerin büyük bir mutlulukla uçurulduğunu hatırlıyorum. Bunu takip eden yıllarda (ortaokul  ve lise döneminde) ferdi olarak modelcilik çabalarım sürdü. Ankara Yenişehir semtinde Atatürk Bulvarı üzerinde Kızılay Meydanı'na yakın bir yerde, THK’nın model kitleri ve malzemelerinin satıldığı küçük bir dükkan vardı. Benim için tatillerde oradan malzeme ve kitler satın alıp uçan modellerle deneme uçuşları yapmak harika uğraşı idi.
Bu yıllarda, THK mağazası vitrininde görüp harçlığımla erişmem mümkün olmadığı için, ancak uygun bir model hayal edip uçurduğum patlarlı model motorunu ayrı bir yazı konusu yapacağım.. Lise yıllarında gazete bayilerinden Amerika'da basılan Air Trails adlı modelcilik mecmuasını satın alıp uluslarası modelcilik hakkında bilgi edinmem mümkün oldu. Gene o yıllarda içerisinde patlarlı model motorları ve o zaman çok sınırlı Amerikalı modelcilerin kullandıkları dev boyutlu ve radyo lambalı primitif radyo kontrol cihazlarını görüp hayallere dalmaktan başka yapabileceğim birşey maalesef  yoktu.

Yüksek eğitim (İTÜ İnşaat Fak.) sonunda hayata atılıp aile kurmakla geçen dönem (1961-1967 arası Almanya'da), model mecmualarını okumak (Flug und Modeltechnik, Radio Control Magazine ve Model Airplane News dergileri) ve modelcilik firmalarının (Graupner başta olmak üzere) kataloglarını incelemekle geçti. 1969 yılında İstanbul'da basılan MODELCİLİK  dergisi elime geçti ve bu yolla Tünel semtindeki Jet Model mağazasından haberim oldu. İstanbul'da geçirdiğim o yaz tatilinde bu mağazadan .049 COX motor ile gerekli malzemeleri satın almak düşüncesiyle, elimdeki bir dergide beğendiğim bir planı büyüterek ilk motorlu serbest uçuş modelimi yapabilmek için bu mağazaya gittim. Orada bulunan tecrubeli genç bir modelci (Atila Tanyü olabilir) bana mecmuadaki modelin, çok hızlı uçacağını, bu sebeble ilk defa motorlu serbest uçuş modeli yapacak birisi için uygun olmayacağını izah etti. Başlangıç için dükkanda kiti hazır bulunan AMATÖR isimli modeli (Röne Kohen (Resim 1) tasarımı olduğunu tahmin ediyorum) önerdi. Bu benim ilk patlarlı motorlu serbest uçuş modelim oldu.

Resim 1: Röne KohenAnkara'da ilk uçuşum, Ergazi düzlüğünde (o zaman THK arazisi idi, şimdi Urankent sitesi sahası) modelin yükselmeden sola dönüşlü bir tur sonunda yere temas etmesi ve hasarlanması ile sona erdi. Olaydan hemen sonra toplanırken birkaç yüz metre uzaktan gelen bir model motoru sesi beni orada toplanmış birkaç kişiye yöneltti. Tanıştığım kişiler, Ankara'lı (Bahçelievler ve Yenimahalle Gençlik Kültür Merkezlerinden) gençlerin pek çoğunun model uçak öğretmeni olan Şemsi Aksu(*) ve Tuğrul Aydıntan(*) ile ismini hatırlayamadığım 70 yaşlarında bir meraklı kişi idi. Şemsi Hoca benim modeli inceleyerek onun "müzdevice"sinin (motor sağ açısının) az olduğu teşhisini koydu. Bu kusuru düzelttikten sonra, Amatör ile hafta sonları bir seneyi aşkın sürede 15-20 dakikayı geçen pek çok uçuş yaptım. Bu hafta sonları Şemsi hoca ve onun oğulları ile Ali İhsan Taşkent(*) adlı modelci arkadaşımız, A2 planör yanında tel kontol modelleri de uçuruyorlar ve looping, wingover gibi basit akrobasi hareketlerini de yapabiliyorlardı (Resim 2). Ben de onlara uyarak bir A2 planör de inşa edip uzun süre birlikte termik uçuşları yaptım.

Resim 2Şemsi Hoca, Türkkuşu Model Uçak Okulu öğretmenlerindendi. Ondan öğrendiğime göre, İstanbul'lu modelciler Röne Kohen'in(*) (Resim 1) önderliğinde İstanbul Model Uçak Kulübü'nü de kurarak Türkiye'de serbest uçuş modelciliğini uluslararası yarışmacılık seviyesine getirmişlerdi. Bu modelciler, 60'lı yıllarda Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında A2 (F1A planör) ve Wakefield (F1B lastik motorlu) model dallarında ferdi  ve Türk Millî Takımı olarak çok iyi dereceler almışlardı. Bildiğim kadarı ile R/C dallarında Türkiye'de önemli bir etkinlik yoktu ve hatta o devirde (1983'de Telsiz Kanunu çıkana kadar) T.C. vatandaşları tarafından radyo vericisi kullanılması hapis ile cezalandırılabilen bir suç idi. İstanbul'da polis müdahalesi ile sonuçlanan olaylar olmuştu. Türkkuşu Model Uçak Okulunda sadece Okul Müdürü Hüsnü Hoca'nın kullanabildiği tek kanallı (dönüş dümeni) basit bir cihaz vardı.


 
Buradasınız: Ana Sayfa KULÜBÜMÜZ Radyo Kontrollü Modelcilik ve AMUK